Nova pohodniška/outdoor obutev: nasveti za lažji nakup ~ Outside, na zunanji strani
Outside, na zunanji strani Outside, na zunanji strani: Nova pohodniška/outdoor obutev: nasveti za lažji nakup

30. jun. 2008

Nova pohodniška/outdoor obutev: nasveti za lažji nakup

Nasveti za lažji nakup pohodniške obutve

Dobro izdelan pohodniški/outdoor čevelj ni samo udoben, temveč nudi tudi več zaščite.

S športnimi copati (npr. tekaškimi) v gore? Raje ne, čeprav pogosto videno. Po suhi, dobro utrjeni poti nekako še gre. Ko pa se pojavijo skale in korenine postane neudobno in korak manj zanesljiv, če pa se pridruži še dež, pa postanejo poti prava drsalnica, lahko tudi blatna kopel. Pri tem so mokre noge še najmanjši problem, bolj lahko skrbi močno povečano tveganje poškodb.

Udobnejši in zanesljivejši je korak v pohodniški oz. gorniški obutvi. Vendar, kateri čevlji bodo pravi? Poznamo visoke, polvisoke in nizke čevlje, težke in lahke modele, nekateri so usnjeni, nekateri z nepremočljivo in paroprepustno membrano npr. Gore-Tex.

Pred nakupom moramo vedeti, kje bomo obutev uporabljali.
Za krajše pohode po gozdnih poteh bo primeren nizek multifunkcionalen čevelj, ki sega tik pod gleženj.
Za pohode po zahtevnejšemu sredogorju potrebujemo tršo in višjo (lažjo) pohodniško obutev.
V visokogorju, na zahtevnejših in zavarovanih plezalnih poteh pa je primerna le vrhunska gorniška obutev.
Vodotesna in paroprepustna membrana je danes običajna pri vseh tipih outdoor obutve (z izjemo sandal).

Ko kupujemo pohodniško (gorniško, multifunkcionalno) obutev, moramo v mislih vedno težiti k naslednjim lastnostim: mora biti kar se da lahka in udobna in pri tem ohranjati nogo suho, toplo in dobro zaščiteno. Vse naštete lastnosti delujejo vzajemno in poiskati moramo pravilno uravnotežen čevelj, ki bo ustrezal naši predvideni uporabi.

Vrhunska obutev LOWA v spletni trgovini ProMontana


IDEALEN ČEVELJ V NEKAJ TOČKAH:
1.
Gornji del čevlja: mora biti dovolj tesen in nuditi dobro oporo nogi, vendar brez pritiska. Če je gornji del čevlja malenkostno prevelik, to lahko rešujemo z uporabo debelejših nogavic, če pa preveč tesni, pa si moramo poiskati drug model.
2. Konica čevlja: prsti ne smejo biti utesnjeni ne s sprednje in ne z zgornje strani in morejo imeti dovolj prostora. Če smo v dvomih je bolje kupiti za pol številke večje čevlje. Stopala naj bi se s starostjo malenkostno celo daljšali!
3. Zavezovanje: širše kot je in kolikor vezalki bolje tečeta, toliko lažje čevlje prilagodimo nogi. Nasvet: po približno 10-15 minutni uporabi čevlje še enkrat zavežemo. Šele takrat dosežemo polno trdnost.
4. Podplat: bolj kot je podlaga razgibana, bolj trd mora biti podplat. Tako nudi boljšo oporo v strmi travi in na produ. Tudi skale in korenine se ne čutijo skozi podplat.
5. Profil podplata: oprijemljiv podplat preprečuje, da bi nam strmem in mokrem terenu spodrsavalo. Zato je smiselno izbrati precej grob profil, ki naj bo globok najmanj 5 mm.

Pred nakupom je priporočljivo preizkušati izbran model vsaj pol ure. Pri tem uporabimo enake pohodne nogavice, kot jih bomo nosili kasneje na poteh. Obremenjujemo kot pri vzponu in sestopu. Priporočljivo pa se je tudi po šprintu hitro ustaviti. Stopalo naj v čevelj sede stabilno, peta pa trdno usidrana. Nasprotno pa prsti potrebujejo dovolj prostora.
Ko čevelj ustreza navedenim kriterijem, je udoben in se enostavno obuje, ste našli svoj pravi model.

Pred nakupom razmislimo o:

Primernost: to je bistveno vprašanje, ki si ga moramo najprej postaviti. Na trgu je namreč ogromno različnih modelov, ki so namenjeni vsak svoji aktivnosti.
Čevelj naj bo primeren za pričakovan teren in vremenske pogoje, dolžino pohodov ter obremenjenost nahrbtnika.

Izkušenost: bolj izkušeni bodo morebiti izbirali med lažjimi pohodnimi čevlji tudi ko razmere niso idealne. Če pa smo v gorništvu novi, pa se priporoča obutev, ki nudi odlično oporo nogi, predvsem stopalom in gležnjem, saj se mora telo privaditi nove obremenitve, ki nastajajo pri gorništvu. Kdor namerava nadgraditi svoje gorniško znanje in se odpravljati na zahtevnejše ture, mora o tem razmišljati že ob nakupu čevljev, da bodo ti kos tudi zahtevnejšemu terenu. Velja pa, da ni čevljev, ki bi ustrezali vsem oblikam pohodništva in gorništva, zato je nakup novih smiseln, ko napredujemo na zahtevnejše poti.

Kvaliteta: kvalitetni čevlji so zagotovilo, da nas ne pustijo na cedilu, ko je teren najtežji. Česar zagotovo ne želimo, so uničeni čevlji sredi ture. Ko je govor o kvaliteti, so nam na voljo nekatere oporne točke. Blagovna znamka je zagotovo dober pokazatelj. Vrhunske znamke svoje nove izdelke preizkušajo v najtežjih pogojih, preden jih pošljejo na trg, kar zagotavlja kvaliteto in trpežnost. Poceni čevlji so lahko bližnjica k težavam. Pred nakupom si oglejmo čevlje podrobno. Preverimo šive, spoje in trdnost podplata in zgornjega dela čevlja in tudi način zavezovanja. Odločitev naj bo osebna upoštevaje tudi strokovno mnenje prodajalca.

Ustreznost in udobje: ko enkrat odkrijemo najprimernejši tip čevljev in smo izbrali nekaj najljubših modelov, ki zagotavljajo pričakovano kvaliteto, pride na vrsto najpomembnejše: ustreznost. Pri iskanju najudobnejših čevljev se seveda naslanjamo na osebne občutke in resnično je udobje odvisno od lastnosti naših nog in želja ter izkušenosti.


Nekaj nasvetov, ki odločitev lahko olajšajo:
·
zagotovo oblika in velikost naših nog nista enaki zjutraj in po popoldanskem teku. Priporočljivo je, da kupujemo popoldan in da pred nakupom hodimo naokrog kakšnih 15 minut in tako približamo obliko noge tisti na pohodih v gorah.
· ob nakupu uporabimo nogavice, ki jih bomo uporabljali s čevlji.
· osredotočimo se na udoben oprijem noge, ki ob hoji nudi dobro oporo stopalom in gležnju. Čevelj naj bo udoben, tako da nikjer ne čutimo povečan pritisk.
· iz čevlja potegnimo vložek in stopimo nanj. Bolj kot oblika sledi obliki našega stopala, več je možnosti, da nam čevlji resnično ustrezajo. V kolikor stopalo sega čez rob vložka, nam bo čevelj na tem mestu skoraj zagotovo pretesen. Podobno pa če je vložek močno prevelik, nam bo verjetno tudi čevelj.

· pri vseh parih čevljev, med katerimi se odločamo lahko sledimo naslednjim korakom:
-- Vstavimo nogo v odvezan čevelj. Se zravnamo in potisnemo stopalo naprej proti konici čevlja. Med peto stopala in zadnjo steno čevlja (peto) mora ostati prostora za kazalec na roki. Preizkusimo pri obeh čevljih.
-- Se usedemo in zavežemo čevlja. Ko to storimo, se mora peta pomakniti nazaj in zapolniti prostor do zadnje stene čevlja.
-- Vstanemo in se sprehodimo.
-- Prepričajmo se, da se prsti ne dotikajo konice čevlja. Če se, potem preizkusimo večje čevlje.
-- Prepričajmo se, da prsti ne udarjajo v zgornji del konice čevlja. Če udarjajo, bomo potrebovali čevlje z bolj prostorno konico.
-- Ko hodimo, se morata peta noge in peta čevlja gibati usklajeno. Peta noge se pri tem ne sme dvigovati. Če se dviguje, potem ali preizkušamo prevelike čevlje ali pa ti ne ustrezajo obliki naše noge.

Številke blagovnih znamk: vsaka blagovna znamka ima svojo definicijo »povprečne« oblike noge in zagotovo bomo med njimi našli tudi najbolj ustrezno našim nogam. Če dobro poznamo svoje noge, bomo v trgovini znali prodajalcem povedati ali potrebujemo bolj ozke ali bolj široke čevlje in zagotovo nam bodo znali pomagati poiskati pravi model.

Ne zanašajmo se na številke čevljev: ne zanašajmo se preveč na izpisane številke na čevljih. Namreč, optimalna velikost pohodniških čevljev se lahko razlikuje od številke čevljev, ki jih nosimo vsak dan. Celo pohodniški čevlji iste številke se lahko občutijo različno, zato naj edino šteje občutek udobja v obutem čevlju.

Oblike stopal: Kdor ima kakršne koli posebnosti na nogah, se bo verjetno moral zadovoljiti z najboljšim približkom. Odstopanja ublažimo z uporabo posebnih nogavic ali raznih vložkov.


To so osnove, ki so lahko vodilo pri nakupu novih pohodniških čevljev. Pred nakupom se prepričajmo, da ti resnično ustrezajo našim nogam.

Odlična ponudba obutve pri nemškem GLOBETROTTER-ju


Sicer pa se, kot je meni znano, najbolj ugodno kvalitetno obutev da kupiti v avstrijskem SPORTS-EXPERTS-u, ki je neke vrste outlet ter pri nas v SPORT 2000, kjer dobimo sicer starejše modele povečini italijanskih znamk, ki pa so dobre izdelave in po odličnih cenah. Pa po kakšnih akcijah se splača pogledati v InterSportu in Hervisu, pa tudi po slovenskih outdoor trgovinah.

3 komentarjev:

Anonimni pravi ...
30. junij 2008 ob 22:06  

Nice blog. Thats all.

Anonimni pravi ...
30. junij 2008 ob 22:08  

I could give my own opinion with your topic that is not boring for me.

zunaj.si pravi ...
7. december 2008 ob 04:07  

Tale članek bo prišel več kot prav, saj prijateljica ravno kupuje čevlje in ji bo vsak nasvet prav prišel. Sem že posredoval naprej:)


Spletno gostovanje

Enaa nakupi

Picasa Foto Album

World Sun Map

14-dnevna napoved

Radarska slika padavin

Vinko surprise

Google oglasi