Spalne vreče - kako izbrati pravo? ~ Outside, na zunanji strani
Outside, na zunanji strani Outside, na zunanji strani: Spalne vreče - kako izbrati pravo?

1. jun. 2007

Spalne vreče - kako izbrati pravo?

Spodnje besedilo sem napisal za objavo med nasveti v ProMontana spletni outdoor trgovini.




SPALNE VREČE
V gorah, na trekingu, potovanju, odpravi ali na morju, ima spalna vreča močan vpliv na končno občutje dogodka. Spalne vreče so si zelo raznolike in tudi puh ni vedno enak puh, zato je pred nakupom nujen razmislek o pričakovani uporabi.


PRED NAKUPOM

Pred nakupom razmislimo o:
· temperaturni vrednosti (comfort). »Comfort« vrednost mora ustrezati najnižji nočni temperaturi, pri kateri nameravamo spati (lahko dodamo še kakšno varnostno stopinjo). Če smo bolj »zmrznjen« tip, potem se raje odločimo za vrednosti kar nekaj stopinj nižje od pričakovane

· udobnost. Če se v vreče ne počutimo udobno niti pri preizkusu, se v naravi zagotovo ne bomo

· polnjenje – PUH ali SINTETIČNO. Spalne vreče s puhastim polnjenjem so lažje (pri isti teži so bolj tople). Se tudi bolj stisnejo in so bolj trajne. Sintetične vreče grejejo tudi mokre, se hitreje sušijo in lažje očistijo. Pri istih temperaturnih vrednostih stanejo manj kot polnjene s puhom

· oblika spalne vreče je pomembna. Vreče v obliki mumije izolirajo najbolje in so zato idealne za hladnejše razmere in višinsko uporabo, tiste pravokotne oblike pa nudijo več prostora za menjavo položaja, vendar slabše izolirajo

· teža

· volumen, ko je stisnjena

· osebni občutki (nas rado zebe,…)


Teža/toplota/obseg/cena

Pomembno je predhodno oceniti, kateri od teh dejavnikov je za nas odločujoč in se ravnati na podlagi tega. Načeloma velja, bolj drago in napredeno je polnjenje, lažja in bolj kompaktna bo spalna vreča.


OBLIKE SPALNIH VREČ

MUMIJE – so ozke in na tesno obdajajo telo. Takšne so z namenom zmanjšati težo in volumen ter povečati toplotni učinek. Pri nogah so najožje in se postopoma širijo in nato zaključijo v kapuci. Skoraj vse gorniške vreče so te oblike.

· izolirajo bolje, vendar prinašajo manj udobja. Kapuca zadrži veliko toplote

· ozko prileganje telesu je za nekatere lahko moteče.


PRAVOKOTNE – so primernejše za višje temperature in so bolj prostorne. Posledično je ob hladnejših pogojih potrebno ogreti več zraka. Pogosto se dajo popolnoma odpreti in uporabiti kot odeja.

· udobne, saj nudijo veliko prostora

· slabše toplotno ščitijo in zavzamejo veliko prostora.


KAKO SPALNE VREČE GREJEJO?

Spalne vreče grejejo z ustvarjenjem in zadrževanjem zračne plasti (ki ne kroži) okrog telesa. Ta plast, katero ogrejemo sami s telesno toploto, ustvarja oviro med nami in hladnejšim okoljem.


Kakovostna podloga je nadvse pomembna!

Ne glede na vrsto spalne vreče pa je za dobro spanje zelo pomembna podloga. Če spimo v koči ali bivaku, so lesena tla bolj topla kot betonska, če pa spimo na prostem pa je dobra podloga nujna. Ko ležimo, s težo telesa stisnemo izolacijsko plast spalne vreče, zato je potrebna dodatna plast med vrečo in mrzlimi tlemi.


KAJ IZBRATI? PUH ALI SINTETIKO?

Polnjenje odločilno vpliva na težo, obseg in trpežnost spalne vreče. Velja sicer, da je puh primernejši, vendar odločitev ni tako enostavna. Izbira je odvisna od namena in kraja uporabe, pa tudi denarja, ki smo ga pripravljeni nameniti za nakup. Sintetika je cenejša, manj občutljiva na vlago, enostavnejša za vzdrževanje. Puh je dražji, toplejši in lažji, vendar občutljiv na vlago in zato primernejši za suh mraz.


PUH

Gosji puh je termično gledano enostavno najboljši material, ki je na voljo. Je lahek, voljan pri stiskanju in neverjetno topel. Kot tak, je prva izbira mnogih alpinistov, avanturistov in gornikov. Pravilno vzdrževana puhasta spalna vreča je zelo trajen izdelek in bo dolgo ohranjala odlične lastnosti.

Opomba:
- Ko se navlaži, ne učinkuje vse dokler se ne osuši – in to lahko traja dolgo.
- Je precej dražji (vendar je zato zelo trpežen)


VRSTE PUHA
Puh v spalnih vrečah pa ni vedno enak. Tako je pred nakupom potrebno še preveriti podatke o puhu. Načeloma velja, da višja je številka, boljše toplotno ščiti.

Tako nam, na primer, oznaka 80/20 pove, koliko je čistega puha in koliko skeleta v posameznem perescu. Razmerje 90/10 je seveda boljše kot 70/30.
Oznaka »cuin« pa navaja prožnost puha. Vemo, da nas ne greje puh, ampak zračni prostor,ki ga puh ustvari okoli nas. Bolj, ko je puh prožen, več je tega prostora in boljša je izolacija. Tako je na primer, cuin 600 boljše kot cuin 400.


SINTETIČNA VLAKNA

Sintetična vlakna grejejo tudi ko so vlažna, zato so takšne spalne vreče odlične v okoljih, kjer je povečana vlažnost dejstvo. Pohodništvo in treking po deževnih področjih in vodne odprave so aktivnosti, kjer so takšne vreče logična izbira.
Sintetični materiali so pravzaprav plastična vlakna. Pogosto so to dolga vlakna, ki so votla z namenom zmanjševanja teže in sposobnostjo ujeti več zraka.

Opomba:
- Grejejo tudi ko so vlažna in se hitreje posuše, cenejše kot puh ter niso alergene
-Večji obseg, večja teža, vlakna propadajo skozi čas in so manj voljna kot puh.
Puh je vedno v prednosti ob upoštevanju teže, obsega, toplote in trajnosti. Vendar glede na razmerje med ceno in uporabnostjo so vreče s sintetičnimi vlakni zalo priljubljene. Te izboljšujejo z vsakim novim modelom in so zagotovo prva izbira, ko je pomembna cena ali uporaba v vlagi.


IZBIRA DOLŽINE

Kaj pa glede dolžine? Načeloma velja, če smo manjši od 180 cm, je prava »regular«, če smo večji, pa »long«.


ZUNANJA PLAST

Tkanine, uporabljane pri izdelavi spalnih vreč ščitijo pred vlago in drugimi zunanjimi vplivi in so prvenstveno bolj paroprepustne in ne toliko nepremočljive. Posledica boljšega dihanja materialov je večje udobje. Z višanjem cene spalnih vreč, so tudi materiali vedno bolj trpežni in kvalitetnejše izdelave.


COMFORT RATING

Oznaka »comfort« podaja podatek o skrajni temperaturi, ko je spanje za večino še udobno. Ko je npr. vrednost +2, to pomeni, da bo spanje udobno večini, če temperatura ne bo nižja od 2 °C.

Ekstremna vrednost pomeni skrajno temperaturo, ko še ne pride do podhladitve, maksimalna pa, ko nam postane prevroče.

Pa je takšno označevanje zanesljivo? Ne. Pri proizvodnji ne obstajajo nikakršni standardi, zato velja te oznake vzeti le kot informativne. Če kolebamo med dvema spalnima vrečama, se je bolje odločiti za tisto, ki nudi boljšo termično zaščito.

Dejavniki, ki vplivajo na toplotne lastnosti:
- Uporaba ustrezne podloge. Vlaga, ki prodira od spodaj je lahko pomemben razlog za slabo in hladno spanje (če spimo na zamrznjeni podlagi, je priporočljivo uporabiti dve podlogi)
- Uporaba šotora ali bivak vreče, ki nas ščiti pred vplivom vetra (ustvarja dodatno zaščitno zračno plast)
- Oblačila, ko smo v spalni vreči (suho perilo in čiste nogavice so odlične v hladnih nočeh; kapa in šal onemogočata uhajanje toplote; flis hlače in jopič pomagata, ko je hladneje, kot smo pričakovali)
- Lastnosti spalne vreče in možnosti prilagoditev (zaprta spalne vreča in stisnjena kapuca, ko je mrzlo; paziti na dihanje – dihanje v spalno vrečo prinaša vlago in izgubo toplotne izolacije)
- Hrana v želodcu (proces prebave pomaga greti telo)
- Dovolj pijače (če smo žejni, hrana ne pomaga)
- Osebni občutki (nas bolj zebe ali spimo brez odeje)
- Spol (načeloma ženske manj zebe)
- Starost; starejši ljudje bolj občutijo mraz kot mlajši. Nasprotno pa pri otrocih samoregulacija telesne temperature še ni dobro razvita
- Telesna pripravljenost. Bolj pripravljeni in vajeni, načeloma bolje prenašajo hlad
- Telesna figura uporabnika. Tistim z močnejšo postavo se vreča prilagajo drugače kot bolj suhim
- Splošno zdravstveno stanje; nekatere zdravstvene motnje lahko vplivajo na povečan občutek mraza (težave s prekrvavljenostjo)


NEKAJ NASVETOV
- Dobra podloga je nujna in za udobje odločujoča. Ko ležimo, s težo telesa stisnemo izolacijsko plast spalne vreče, zato je potrebna dodatna plast med vrečo in mrzlimi tlemi
- Včasih je bolje spalno vrečo v nahrbtnik shraniti bolj na rahlo, saj tako lahko lažje razporedimo druge stvari okrog vreče
- Če spalno vrečo uporabljamo pogosteje, je pametno uporabiti dodatno rjuho (spalno vrečo za koče). Tako si precej olajšamo čiščenje, še posebno če je puhasta.


ČIŠČENJE
Pri čiščenju spalnih vreč je potrebno upoštevati navodila proizvajalca.

Sintetične se načeloma se lahko perejo strojno pri 40°C (najbolje če je kapaciteta stroja 7kg). Posebna čistila (ali milo) so boljša izbora kot detergenti. Lahko uporabimo tudi sušilec pri minimalni temperaturni nastavitvi.

Pri puhastih vrečah je obvezna uporaba le posebnih čistilnih sredstev, če je možno pa je priporočljivo pranje v čistilnih servisih (če so usposobljeni). Namesto pralnega stroja je bolje uporabiti kar domačo kad.


© Tomaž Kozamernik

2 komentarjev:

Unknown pravi ...
20. januar 2010 ob 10:50  

Kolega je zelo dober opisal lastnosti spalnih vreč in se članek lahko jemlje referenco pri nakupu. Za dober nakup pa priporočam Deuter spalke

Anonimni pravi ...
24. maj 2011 ob 22:16  

Odločam se za nakup spalne vreče. Hvala za izčrpno razlago, ki je ta hip zelo dobrodošla.


Spletno gostovanje

Enaa nakupi

Picasa Foto Album

World Sun Map

14-dnevna napoved

Radarska slika padavin

Vinko surprise

Google oglasi